Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok- czas dobrych życzeń dla rodziny, przyjaciół, znajomych… Warto też pomyśleć o życzeniach dla naszej Ziemi i dla przyszłych pokoleń.
Czy pojęcia „świętowanie” i „ekologia” wykluczają się? Otóż nie! Wystarczy postarać się uniknąć kilku świątecznych „grzechów”, wśród których są:
MARNOWANIE JEDZENIA
W wielu polskich domach pokutuje odwieczna tradycja „lepiej, żeby zostało, niż żeby zabrakło”, czy „zastaw się, a postaw się”. Chociaż nawyk przygotowywania ogromnej ilości jedzenia na święta wynika z polskiej gościnności, to może warto przemyśleć listę zakupów i realnie podejść do możliwości konsumpcyjnych uczestników gościny? Jeśli mimo to przygotujemy za dużo potraw, nie wyrzucajmy ich. Można je zamrozić, a także podzielić się nimi ze znajomymi lub z potrzebującymi.
NIEPRZEMYŚLANE PREZENTY
Ważnym elementem Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, szczególnie dla najmłodszych, są prezenty. O tym, jak trudno wybrać dzisiaj prezent, który ucieszy obdarowywanego i będzie mu potrzebny, wiemy wszyscy z własnego doświadczenia. W większości domów każdy kupuje prezent każdemu, więc liczba prezentów rośnie, a wiele z nich to, niestety, prezenty nietrafione. Zalegają one później w szafach, a czasami trafiają na śmietnik. Dobrym rozwiązaniem, praktykowanym w niektórych rodzinach, jest losowanie karteczek z imionami uczestników wigilijnej kolacji. Dzięki temu każdy dostaje prezent, ale tylko jeden. Nawet jednak ten jeden zakup warto przemyśleć, delikatnie „wybadać” zainteresowania i oczekiwania obdarowywanej osoby- przy okazji poznamy lepiej członków własnej rodziny. Idealnym rozwiązaniem będzie też zapakowanie prezentów w ekologiczny szary papier z naturalnymi ozdobami.
SZTUCZNA CHOINKA, NADMIAR OZDÓB CHOINKOWYCH
Dyskusje nad tym, jaka choinka jest bardziej ekologiczna- sztuczna, czy naturalna- ciągle trwają. Większość przychyla się do poglądu, że ta żywa. Pamiętajmy jednak, że jeśli mamy w domu sztuczne drzewko, to z ekologicznego punktu widzenia nie powinno się go już zmieniać, mówiąc w przenośni -„mleko już się rozlało”. Zadbać wtedy trzeba o ekologiczne ozdoby. Nie zmieniajmy ich każdego roku, zależnie od mody. Jeśli już koniecznie musimy kupić nowe, decydujmy się na te wykonane z naturalnych materiałów. Możemy oczywiście zrobić ozdoby sami- pierniczki, owoce, czy naturalne szyszki dodadzą czaru wszystkim choinkom. Pamiętajmy też, że jedne lampki wystarczą, a oświetlenie nie musi działać przez całą noc.
Zatem:
ZDROWYCH, POGODNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA I SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU.
Bądźmy EKO w Święta!