Niska emisja to uwalnianie produktów spalania paliw stałych, ciekłych i gazowych ze źródeł emisji znajdujących się na wysokości nie większej niż 40 m
(domy, fabryki, zakłady ciepłownicze). Składa się na nią emisja komunikacyjna i emisja z produkcji ciepła, jest ona źródłem gazów cieplarnianych.
Gazy cieplarniane:
– dwutlenek węgla (CO2),
– metan (CH4),
– podtlenek azotu (N2O),
– freon
– inne: fluoropochodne węglowodorów (HFCs), perfluoropochodne związki węgla (PFCs), sześciofluorek siarki (SF6).
Wpływ emisji gazów cieplarnianych na klimat:
Klęski żywiołowe: np.:
– huragany/cyklony/tajfuny,
– susze,
– upały,
– ulewy,
– pożary.
Inne skutki (długofalowe), np.:
– topnienie lodowców,
– niedobory wody,
– spadek produkcji żywności,
– zakwaszanie oceanów,
– wzrost poziomu morza,
– utrata raf koralowych,
– wielkie wymieranie zwierząt,
– migracje ludzi.
Ślad węglowy (ang. carbon footprint)– metoda mierzenia wpływu, jaki nasze działania wywierają na środowisko, a zwłaszcza zmiany klimatyczne (ilość CO2 i innych gazów cieplarnianych, która wskutek naszej działalności trafia do atmosfery każdego dnia, jest przeliczana na tony dwutlenku węgla). Bezpośrednio do zwiększenia śladu węglowego przyczynia się spalanie paliw kopalnianych do ogrzania domu, spalanie drewna w kominkach, benzyna zużyta przez samochód czy też uprawa ryżu (emisja metanu). Pośrednie zużycie węgla przez człowieka związane jest z cyklem życia produktów, których używamy od momentu ich wyprodukowania do momentu, kiedy przestaniemy ich używać i zostaną one przetworzone lub będą składowane na wysypiskach odpadów.
Główne źródła emisji gazów cieplarnianych to: spalanie paliw kopalnianych w silnikach, fabrykach i elektrowniach, palenie drewna, wysypiska śmieci i ścieki, przemysł, rolnictwo i hodowla.
Każdy człowiek poprzez zmianę swoich nawyków może zostać świadomym konsumentem, a tym samym może zmniejszyć pośrednią emisję CO2. W tym celu należy:
– Oszczędzać energię: Warto pamiętać o wyłączaniu urządzeń elektrycznych, gdy nie są używane oraz o wybieraniu energooszczędnych sprzętów i żarówek. Można również ograniczyć korzystanie z klimatyzacji i ogrzewania.
– Wybierać transport ekologiczny: Zamiast własnego samochodu warto wybierać car-sharing lub po prostu rower, komunikację miejską czy spacer. W przypadku dalszych podróży lepszym rozwiązaniem niż samolot są pociągi lub autobusy.
– Unikać marnowania jedzenia: Warto kupować tylko to, czego faktycznie potrzebujemy i wykorzystać wszystko, co mamy zanim się zepsuje. Można też ograniczyć spożywanie mięsa, które ma duży wpływ na ślad węglowy.
– Ograniczyć zużycie wody: Warto oszczędzać wodę podczas kąpieli, mycia zębów czy mycia naczyń. Można też wybierać produkty, które wymagają mniejszej ilości wody do produkcji.
– Wybierać produkty z niskim śladem węglowym: Warto wybierać produkty pochodzące z lokalnych źródeł oraz te, które zostały wyprodukowane w sposób ekologiczny.
– Recykling: Warto segregować odpady i dbać o to, aby jak najwięcej z nich trafiło do recyklingu. Można też unikać plastikowych opakowań i wybierać te, które można łatwo poddać recyklingowi.
Warto wiedzieć, że kilka drobnych zmian w naszym zachowaniu może zmniejszyć o ponad 500 kg ilość CO2 pośrednio emitowanego każdego roku do atmosfery:
– nie wstawiaj gorącego jedzenia do lodówki,
– wyłączaj niepotrzebne światło,
– gotuj tyle wody, ile potrzebujesz,
– zakręcaj kran w czasie mycia zębów,
– torba wielorazowego użytku,
– nie drukuj dokumentów,
– na krótkim dystansie zamień samochód na rower.
Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku: “Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Nr 5929/23/B-EE/ECP-924/DEE