12 marca 2024 r. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Siemiatyczach odbyła się konferencja ekologiczna zorganizowana przez Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Siemiatyczach
w ramach przedsięwzięcia „Czyste powietrze- LoKen jesteśmy na TAK!”. Konferencja skierowana była do dorosłych mieszkańców powiatu siemiatyckiego, a wśród licznie zebranych słuchaczy znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych, służb mundurowych, Nadleśnictwa Nurzec, urzędów oraz szkół. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objął Starosta Powiatu Siemiatyckiego, a medialny Katolickie Radio Podlasie i portal podlasie24.pl.
Konferencję rozpoczęli krótkim wprowadzeniem uczniowie LO w Siemiatyczach. Następnie Starosta Marek Bobel serdecznie powitał wszystkich gości i prelegentów oraz podkreślił wagę tematu, któremu poświęcone jest całe wydarzenie. Jako kolejna głos zabrała dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach Bożena Krzyżanowska. W swoim przemówieniu przedstawiła założenia projektu ekologicznego „Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!”, a następnie oddała głos prelegentom zaproszonym na konferencję.
Pierwszy wykład, zatytułowany „Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka”, wygłosiła mgr Monika Orzełowska z Wydziału Nauk Medycznych i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu w Siedlcach. W trakcie prelekcji mgr Orzełowska w przystępny sposób omówiła zagadnienia dotyczące zdrowia i wszystkich czynników wpływających na jego stan. Podkreśliła również, jak ważny jest dla naszego dobrostanu zdrowy styl życia, odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.
Podczas zaplanowanej po pierwszym wykładzie krótkiej przerwy uczestnicy konferencji mogli skorzystać z przygotowanego przez organizatorów poczęstunku oraz obejrzeć stoiska wystawowe Nadleśnictwa Nurzec i Firmy „Dary Natury” z Korycin. Po przerwie, jako kolejny prelegent, wystąpił dr Tadeusz Demby, Rektor Nadbużańskiej Szkoły Wyższej im. Marka J. Karpia w Siemiatyczach.
Zebrani wysłuchali ciekawego dwuczęściowego wykładu: “Co możemy zrobić by zapobiegać zanieczyszczeniu powietrza. Korzyści z uczestnictwa w projektach „Czyste Powietrze” NFOŚiGW, WFOŚiGW”. W części pierwszej dr Demby omówił wyzwanie, jakim jest dla społeczeństw zrównoważony rozwój, przypomniał rodzaje i źródła zanieczyszczeń powietrza oraz metody zapobiegania zanieczyszczeniom antropogenicznym. Wykład, dotyczący w znacznej mierze zagadnień naukowych i technicznych, wzbogacony został przez prelegenta przykładami zastosowania różnych rozwiązań proekologicznych w gospodarstwach domowych i w przemyśle w Polsce i na świecie. Szczególnie interesująca dla słuchaczy okazała się druga część prelekcji, w której dr Demby omówił politykę energetyczną Polski do roku 2040 (związaną z polityką Unii Europejskiej), przytoczył korzyści płynące z uczestnictwa w projektach „Czyste Powietrze” NFOŚiGW, WFOŚiGW, ale przedstawił również i obawy związane z nadchodzącymi zmianami. Wystąpienie dr. Tadeusza Dembego uzupełnił Starosta Marek Bobel informując mieszkańców o realizacji przez siemiatyckie starostwo programu „Czyste Powietrze”, w ramach którego rozpatrzono dotychczas kilkaset wniosków, a do mieszkańców powiatu trafiły pieniądze m.in. na wymianę starych pieców, docieplenia budynków i montaż instalacji fotowoltaicznych.
“Rolnictwo ekologiczne – za i przeciw”- tak zatytułowany wykład wygłosił na zakończenie konferencji dr inż. Mirosław Angielczyk- właściciel Firmy „Dary Natury” z Korycin.
Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się, jakie są najważniejsze funkcje i cele produkcji ekologicznej, jakie zalety i wady mają ekologiczne produkty, a także poznali różnice między gospodarstwem ekologicznym, a konwencjonalnym. Dr Angielczyk opowiedział o tym, jak założyć gospodarstwo ekologiczne, jak wygląda proces certyfikacji i jakie jednostki się tym zajmują. Mieszkańcy naszego powiatu z satysfakcją wysłuchali informacji, że w województwie podlaskim działa najwięcej w Polsce gospodarstw ekologicznych, a ich areał również należy do największych w Polsce. W powiatach hajnowskim, bielskim i siemiatyckim na największą w Polsce skalę prowadzony jest też naturalny zbiór ziół, jagód i grzybów. Wynika to po części z warunków środowiskowych naszego regionu, ale także z odwiecznych miejscowych tradycji.
W wystąpieniu kończącym konferencję ekologiczną dyrektor Bożena Krzyżanowska podziękowała prelegentom za ciekawe wykłady, za inspirację do działań na rzecz ochrony środowiska i za to, że swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie zechcieli podzielić się z mieszkańcami naszego powiatu. Za współpracę i wsparcie podczas realizacji projektowych zadań podziękowania otrzymał również Starosta Marek Bobel. Dyrektor Bożena Krzyżanowska, dziękując zebranym na sali za uczestnictwo w konferencji, jednocześnie zaprosiła wszystkich do udziału w kolejnych wydarzeniach realizowanych przez Liceum Ogólnokształcące im. KEN w Siemiatyczach w ramach przedsięwzięcia “Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!”. W imieniu uczniów siemiatyckiego liceum za obecność na konferencji ekologicznej, w której wzięło udział około 200 osób, podziękowali wszystkim prowadzący wydarzenie Izabela Panasiuk i Gabriel Sawczuk.
Organizatorzy mają nadzieję, że konferencja przyczyniła się do lepszego zrozumienia zagadnień związanych z zanieczyszczeniem powietrza i zachęciła do podejmowania działań proekologicznych.
Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu priorytetowego “Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej” z udziałem środków udostępnionych przez NFOŚiGW dla WFOŚiGW w Białymstoku “Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Nr 5929/23/B-EE/ECP-924/DEE