„Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Piknik ekologiczny

„Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Piknik ekologiczny post thumbnail image

Od października roku szkolnego 2023/2024 nasza szkoła realizuje przedsięwzięcie „Czyste powietrze– LoKen jesteśmy na TAK!” (w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Przedsięwzięcie: „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom” Nr 5929/23/B-EE/ECP-924/DEE). Jednym z zaplanowanych na ten rok działań była organizacja pikniku ekologicznego. Miał on miejsce w sobotę 7 października 2023 roku na placu przy Starostwie Powiatowym w Siemiatyczach. Celem wydarzenia, skierowanego do mieszkańców całego powiatu, była edukacja ekologiczna oraz promowanie ekologicznego stylu życia.

Podczas pikniku z krótkim przemówieniem wystąpili: Bożena Krzyżanowska- dyrektor Zespołu Szkół w Siemiatyczach oraz Sylwester Zgierun-  Wicestarosta Powiatu Siemiatyckiego. Organizatorzy przywitali wszystkich oraz opowiedzieli o realizowanym programie, jego celach i planowanych działaniach.

Uczniowie siemiatyckiego Zespołu Szkół przygotowali stoiska informujące o projekcie oraz o ekologicznym stylu życia, a wśród nich:  „Czyste powietrze”, “Zdrowy styl życia”, “Zdrowa żywność” i “Świadomy konsument”. Odwiedzający mogli  poszerzyć swoje wiadomości dotyczące postaw sprzyjających dbaniu o czyste powietrze oraz uzyskać porady na temat wspomagania zdrowia naturalnymi sposobami. Przez cały czas trwania imprezy rozdawane były również broszury informacyjne.

Na uczestników pikniku czekały także specjalnie wydzielone strefy. W „Strefie rowerów i innych pojazdów ekologicznych” zachęcano do korzystania z takich środków transportu, które nie szkodzą naszej planecie. Młodzież zadbała również o najmłodszych mieszkańców powiatu- w „Strefie zabaw” czekały na nich różnego rodzaju gry i zabawy oraz wiele niespodzianek. Poprzez zabawę dzieci uczyły się tego, jak chronić środowisko. W „Strefie słodkości” natomiast wszyscy mogli spróbować rozmaitych pyszności  przygotowanych zgodnie z promowanymi na pikniku zasadami: kupuj lokalnie, gotuj ekonomicznie i ekologicznie, nie marnuj żywności.

Piknik ekologiczny stał się również okazją dla grupy wolontariuszy fundacji DKMS, uczniów naszej szkoły, do przeprowadzenia akcji informacyjnej dotyczącej możliwości oddania krwiotwórczych komórek macierzystych i szpiku. Kampania prowadzona jest ramach projektu #KOMÓRKOMANIA.

Na terenie pikniku można było również zwiedzać wystawy dotyczące odnawialnych źródeł energii oraz nowoczesnych rozwiązań w produkcji sprzętu komunalnego i recyklingowego przygotowane przez firmy Fotowoltaika by Energy Solutions oraz PRONAR. Swoje doświadczenia i działalność zaprezentowały również Nadleśnictwo Nurzec, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Siemiatyczach, Stowarzyszenie “Lokalna Grupa Działania- Tygiel Doliny Bugu” i Oerlemans Foods. Wystawcy przygotowali interesujące materiały promocyjne, gry i quizy związane z ochroną przyrody i zdrowym stylem życia, darmowe sadzonki drzew i krzewów (Nadleśnictwo Nurzec) oraz ciepłe i zimne potrawy z lokalnych produktów (Oerlemans Foods).

Piknik Ekologiczny “Czyste powietrze LoKen- jesteśmy na tak!” zorganizowany został przez Zespół Szkół w Siemiatyczach przy współpracy ze Starostwem Powiatowym w Siemiatyczach. Zaangażowanie zewnętrznych wystawców oraz licznych uczestników znacząco podniosło rangę imprezy. Pomimo niesprzyjającej pogody w pikniku wzięło udział 817 osób (liczeniem odwiedzających zajmowała się specjalna grupa uczniów i nauczycieli). Wystawy promujące ekologię obejrzało 732 osoby dorosłe i 85 dzieci, które uczestniczyły w konkursach, grach i zabawach ekologicznych ucząc się przy okazji, jak chronić środowisko.

Organizatorzy są przekonani, że piknik zainspirował mieszkańców powiatu do podejmowania działań na rzecz ochrony przyrody i przyczynił się do wzrostu ich świadomości ekologicznej.

Niniejszy materiał powstał w ramach projektu dofinansowanego ze środków NFOŚiGW z Programu Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej.

Przedsięwzięcie: „Czyste powietrze – przeciwdziałanie emisjom”

Nr 5929/23/B-EE/ECP-924/DEE

Czyste powietrze LoKen – jesteśmy na tak!