Gdzie mieszka pył? – warsztaty dla uczniów

Gdzie mieszka pył? – warsztaty dla uczniów post thumbnail image

Realizacja zadań w ramach projektu „Czyste powietrze- LoKen jesteśmy na TAK!” wkroczyła na etap warsztatów skierowanych do uczniów.

To cykl działań mających na celu zwrócenie uwagi naszych uczniów na problem zanieczyszczenia powietrza, spowodowany nieracjonalną działalnością człowieka. Grupą realizującą warsztaty w roku szkolnym 2023/2024 jest 15 uczniów z  klasy 1 A i 1 C z rozszerzenia biologiczno- chemicznego. Głównym celem realizacji zajęć pt. „Gdzie mieszka pył?”  było przeprowadzenie doświadczeń dotyczących zanieczyszczeń powietrza osadzających się na budynkach w różnych lokalizacjach, ich obserwacje i wyciągnięcie wniosków dotyczących źródeł zanieczyszczeń powietrza.

Czym jest pył i gdzie w najbliższej okolicy może być go najmniej, a gdzie najwięcej i jak można to sprawdzić? Na te pytania uczestnicy zajęć znaleźli odpowiedzi w pierwszej części warsztatów podczas mini wykładu i pogadanki. Następnie, po zapoznaniu z przebiegiem eksperymentu uczniowie udali się w wytypowane miejsca w celu pobrania próbek (budynek szkoły, budynek przy ruchliwej ulicy, budynek zlokalizowany w pobliżu zadrzewionego terenu). Główną częścią warsztatów była obserwacja i analiza zebranego materiału.

Warsztaty zakończyło podsumowanie podczas którego uczniowie uzyskali odpowiedzi na pytania:

– Jak określiłbyś/określiłabyś stopień czystości powietrza w poszczególnych miejscach?

– Czym różnią się od siebie poszczególne próbki?

– Co jest przyczyną różnic w stanie czystości powietrza w badanych miejscach?

– Jaki jest związek między stanem czystości powietrza a zadrzewieniem?

Metody i formy pracy oraz wykorzystanie zakupionych w ramach dofinansowania pomocy dydaktycznych sprzyjały realizacji celów, rozbudzały wśród uczniów ciekawość poznawczą i skłaniały do przemyśleń nad poruszanymi problemami.

Warsztaty prowadziła nauczycielka geografii – pani Hanna Nielipińska.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”  z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku: “Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Nr 5929/23/B-EE/ECP-924/DEE