9 STYCZNIA – DZIEŃ LIGI OCHRONY PRZYRODY

9 STYCZNIA – DZIEŃ LIGI OCHRONY PRZYRODY post thumbnail image

Liga Ochrony Przyrody jest najstarszą polską organizacją ekologiczną, istnieje od 9 stycznia 1928 roku. Jednym z głównych celów jej działalności jest: „Kształtowanie właściwych postaw człowieka, a szczególnie młodzieży i dzieci przez ukazywanie bogactwa, piękna i znaczenia przyrody, budzenie jej umiłowania i poszanowania, szerzenie zrozumienia celów ochrony przyrody i środowiska oraz problemów i zagrożeń” [Statut LOP].

Wszyscy znamy symbol Ligi Ochrony Przyrody- znaczek z żubrem. Przygotowany on został na I zjazd LOP w 1928 roku, a jego autorem był Jerzy Hryniewicki syn Bolesława Hryniewickiego- botanika, profesora Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektora ogrodu botanicznego w Warszawie.

Liga Ochrony Przyrody prężnie działa do dziś w całej Polsce. Więcej informacji o historii i teraźniejszości Ligi, o projektach, konkursach i wydarzeniach, którym patronuje  znajdziesz na stronie: https://www.lop.org.pl/Strona_glowna