„Zoom na powietrze” – szkolenie dla uczniów

„Zoom na powietrze” – szkolenie dla uczniów post thumbnail image

W ramach przedsięwzięcia „Czyste powietrze- LoKen jesteśmy na TAK!” w naszej szkole realizowany jest trzyczęściowy cykl szkoleń dla uczniów. Właśnie dobiegły końca zajęcia pierwszej części zatytułowane „Zoom na powietrze”.

Aktywnie uczestniczyły w nich wszystkie klasy pierwsze oraz klasy IIA, IID i IIIA Liceum Ogólnokształcącego.

Dzięki uczestnictwu w szkoleniach uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na temat tego, czym są zanieczyszczenia powietrza i czym jest  smog, a także jakie rodzaje zanieczyszczeń wyróżniamy. Każdy uczestnik zajęć wie, że zanieczyszczenia powietrza mogą pochodzić z różnych źródeł-  naturalnych albo będących wynikiem działalności człowieka. Co ważne uczniowie mają świadomość, jak zanieczyszczenia powietrza wpływają na zdrowie człowieka, na kondycję roślin, zwierząt i całych ekosystemów. Wiedzą również, że koszty zanieczyszczeń środowiska ponoszą wszyscy: gospodarstwa domowe, rolnicy, przedsiębiorcy, zabytki kultury. Podczas zajęć podkreślono, iż zanieczyszczenie powietrza ma charakter globalny. Stąd  wynikają niekorzystne zjawiska spowodowane przez zanieczyszczenia atmosfery: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, kwaśne deszcze i smog.

Młodzież pracowała metodami aktywnymi pod czujnym okiem prowadzącej szkolenie nauczycielki biologii- pani Małgorzaty Sawczuk. Metody i formy pracy oraz wykorzystanie zakupionych w ramach dofinansowania pomocy dydaktycznych sprzyjały realizacji celów, rozbudzały wśród uczniów ciekawość poznawczą i skłaniały do przemyśleń nad poruszanymi problemami.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”  z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku: “Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Nr 5929/23/B-EE/ECP-924?DEE