Moje nawyki, a powietrza wyniki – warsztaty dla uczniów

Moje nawyki, a powietrza wyniki – warsztaty dla uczniów post thumbnail image

W dniu 20 lutego 2024 r. piętnastoosobowa grupa uczniów w ramach projektu „Czyste powietrze- LoKen jesteśmy na TAK!” uczestniczyła w II turze dwugodzinnych warsztatów.

Głównym celem realizacji warsztatu pt. „Moje nawyki, a powietrza wyniki” było poznanie sposobów zmniejszania emisji zanieczyszczeń z różnych źródeł w gospodarstwie domowym, nabycie umiejętności świadomej konsumpcji zasobów naszej planety oraz badanie przez uczniów swojego śladu ekologicznego. Wykorzystanie zakupionych w ramach dofinansowania pomocy dydaktycznych, metody i formy pracy sprzyjały realizacji celów, rozbudzały wśród uczniów ciekawość poznawczą i trafne przemyślenia nad poruszanymi problemami.

Wstępem do zajęć był mini wykład z prezentacją na temat smogu, źródeł zanieczyszczeń powietrza w tym gospodarstw domowych, transportu i przedsiębiorstw.  Praca w grupach na podstawie kart pracy pozwoliła na omówienie związków między codziennymi nawykami a stanem jakości powietrza -w tym smogu oraz kształtowanie nawyków wpływających pośrednio i bezpośrednio na ograniczenie emisji. Kolejną częścią warsztatów było zapoznanie uczestników z pojęciem śladu środowiskowego i refleksja nad naszym indywidualnym wpływem na środowisko. Uczniowie indywidualnie wyliczyli swój ślad na podstawie e-kalkulatora śladu ekologicznego oraz zostali zachęceni do monitorowania własnego „odcisku stopy” w ciągu czterech tygodni.

Warsztaty prowadziła nauczycielka geografii – pani Hanna Nielipińska.

Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu priorytetowego „Program Regionalnego Wsparcia Edukacji Ekologicznej”  z udziałem środków udostępnionych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku: “Czyste powietrze – LoKen jesteśmy na TAK!” Nr 5929/23/B-EE/ECP-924/DEE